Uutislistaukseen

Korintti-musikaali pohtii eri tavalla ajattelevien ja uskovien kohtaamista

korintti-musikaalin esiintyjiä ja ohjaaja.

Korintti-musikaalin tekeminen innosti mukaan ison joukon keravalaisia. Etualalla ohjaaja Sirkku Hoikkala. Kuva: Erkki Hanski.

Keravan seurakunnan 70-vuotisjuhlavuoden kunniaksi esitetään keväällä 2025 oma, keravalaisille sovitettu versio Korintti-musikaalista yli 30 vapaaehtoisen ja seurakunnan työntekijän voimin. 

Vuonna 2023 kantaesityksensä saanut kokoillan Korintti-musikaali kertoo varhaisista kristityistä ja seurakunnan synnystä Korintin satamakaupungissa. ”Historiallisesta ajankohdastaan huolimatta sen viesti eri tavalla ajattelevien ja uskovien kohtaamisesta on hyvin ajankohtainen”, sanoo musikaalin käsikirjoittaja ja ohjaaja Sirkku Hoikkala. ”Keskeinen kysymys on, rakennammeko siltoja, vai poltammeko niitä, ja mitä se milloinkin tarkoittaa?” 

Musikaalin on säveltänyt Johanna Särkkälä. Ohjaaja Sirkku Hoikkala kertoo, että vauhdikas, jännittävä ja ajatuksia herättävä teos sopii parhaiten aikuisille ja nuorille. ”Lapsille teos sopii siitä iästä alkaen, kun koulussa on jo puhuttu varhaisista kristityistä ja lapsi osaa sijoittaa tarinan historialliseen ympäristöönsä.”

Vuonna 1955 perustettu Keravan seurakunta juhlii vuonna 2025 70-vuotista taivaltaan. Johtava nuorisotyönohjaaja Katri Ahonen Keravan seurakunnasta kertoo, että musikaali sopii hyvin Keravan seurakunnan juhlavuoden teemaan, seurakunnan syntyyn. ”Olen nähnyt Korintti-musikaalin useamman kerran. Kun kävi ilmi, ettei teosta ollut enää mahdollista tilata, ehdotin Sirkulle, että tekisimme sen keravalaisten voimin juhlavuoden kunniaksi. Siitä ajatus lähti.”

Seurakunta kutsui keravalaisia mukaan tekemään musikaalia yhdessä kesällä ja harjoitukset alkoivat syksyllä. Katri Ahonen kertoo, että ilahduttavan moni innostui projektista ja tällä hetkellä mukana on 35 vapaaehtoistyöntekijää. ”Minusta on hienoa, että meitä on mukana niin monenlaisia. On eri-ikäisiä, eri elämäntilanteessa olevia, erilaisista lähtökohdista tulevia, ja kaikkia tarvitaan, että saamme meidän näköisen teoksen.”

Moni musikaalin tekijöistä kertoo, että eniten innostaa yhdessä tekemisen meininki. ”Meillä musikaalissa mukana olevilla on hyvä yhteishenki ja halu onnistua. Musikaalia tehdään ilolla ja suurella sydämellä”, tiivistää kuorossa laulava Merja Karonsuo-Laine.  

Musikaalin tekijöiden ajatuksia löytyy Keravan seurakunnan verkkosivuilta: keravanseurakunta.fi/korintti 

Korintti-musikaali keväällä 2025 Keravalla
Esitykset
: pe 25.4.2025 klo 18, la  26.4.2025 klo 14 ja klo 18 sekä su 27.4 klo 14 Keuda-talon Kerava-salissa (Keskikatu 3, Kerava). 
Liput:  20 € /15 € + tilausmaksut (alk. 1,50 €)  www.lippu.fiLinkki avautuu uudessa välilehdessä tai Keravan seurakunnasta p. 0400 378 055 / Katri Ahonen (Seurakunnasta ostetuilla lipuilla ei ole palautusoikeutta.)
Ikäsuositus: yli 12-vuotiaille 
Kesto: 2,5 tuntia

Lisätietoja

Katri Ahonen
Katri Ahonen
nuorisotyönohjaaja
PL 134
04201 Kerava

Iloitsen työssäni, kun saan toimia eri ikäisten ihmisten kanssa. Olen ollut Keravan seurakunnan palveluksessa vuodesta 2003. Pidän urheilemisesta ja sen seuraamisesta.

18.12.2024 17.49